Najlepsze ciasto na włoską pizzę

aga

Czas przygotowania

Czas obróbki term.

Ilość porcji 6

Do ciasta używam mąki do pizzy typu zero. Można ją bez problemu kupić w sklepach lub w internecine.
Dzięki tej mące spód pizzy po upieczeniu pozostaje cienki, sztywny i chrupiący natomiast surowe ciasto nie wchłania sosu i dodatków.
Ciasto z tego przepisu jest elastyczne, miękkie i łatwe do przygotowania. Można przygotować cienki lub grubszy spód według uznania

Podgląd wydruku
Wydrukuj przepis
Zamknij
  • Ilość porcji 6

Ciasta na pizzę nie wałkujemy lecz rozciągamy palcami - dzięki temu zachowamy strukturę ciasta i po upieczeniu będzie ładnie wyrośnięte.

Składniki

  • 500 g Mąka typu 0, może zwykła pszenna
  • 35 g drożdze
  • 5 g cukier
  • 3 g sól
  • 230 ml woda, (1 szklanka)
  • 20 g oliwa z oliwek, (max 4 łyżki)

Przygotowanie

  • Uzupełnij szklankę letnią wodą do ok. 1/3 wysokości, dodaj rozdrobione drożdże, do tego cukier, łyżkę mąki i sól. Całość wymieszaj do uzyskania w miarę jednolitej konsystencji i odstaw do wyrośnięcia na ok. 10-20 min (czas można skrócić korzystając z cieplejszej wody)
    Dobierz taką szklankę, aby drożdże nie wylały się po wyrośnięciu!

    W osobnym pojemniku przygotuj mąkę, do której dodasz wyrośnięte drożdże i resztę wody. Następnie wyrób ciasto (gdyby było zbyt suche możesz dolać dosłownie odrobinę wody)

    Oliwę dodaj do wyrobionego już ciasta na końcu i ponownie je wyrób do uzyskania jednolitej masy.

    Odstaw ciasto do wyrośnięcia. Po wyrośnięciu podziel na 2-3 porcje (u mnie wychodzi równo 2 częsci na standardowe duże brytwany do piekarnika). Ciepłe ciasto super łatwo się kształtuje 🙂 Ciasto rozprowadzam rękami, ale możesz przyśpieszyć ten proces i skorzystac z wałka

    Do podsypania ciasta używam mąki lub/i odrobiny kaszy mannej – ta dodatkowo usztywnia spód ciasta dzięki czemu po upieczeniu zachowyje sztywność.

     

Uwagi:

Ciasto możesz wyrobić w dowolny sposób – ręcznie w misce lub na stolnicy albo mechanicznie w dedykowanym urządzeniu.
Ja wyrabiam je zazwyczaj w misce na początku procesu a później na stolnicy, tak aby uzyskać jednorodną konsystencję. Po dodaniu oleju również ugniatam w misce i „wykańczam” na stolnicy.

Ciasto możesz wypiekać w piekarniku na blasze (na papierze do pieczenia) lub na kamieniu.

Gotowe ciasto układam na brytfannie i smaruje sosem. W takiej postaci można odstawić je na dłuższą chwilę – ciasto jeszcze dodatkowo wyrośnie. Efekt jest taki, że ciasto po upieczeniu jest bardzo cienkie, z bąblami powietrza ale jednocześnie sztywne i chrupiące.

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Poprzedni przepis Następny przepis